Golang: Kurulum ve ilk kod

Go veya Golang (Go Language) 2009 yılında geliştirilmeye başlayan. 2012 yılında realese sürümü Go 1.0 çıkan bir programlama dilidir. Ken Thompson, Rob Pike ve Robert Griesiemer gibi geliştiricilerin bulunduğu ve Google tarafından desteklenen, basitliği ve sunduğu performansla öne çıkan, oldukça yeni açık kaynaklı bir dildir. Go programcıları kendilerine gopher olarak tanımlamaktadırlar.

Go dilinde toplam ön tanımlı keyword sayısı 25’dir. Bu da dilin ne kadar esnek ve basit olduğunu göstermektedir.

  • C++ – 92 | Python 3 – 33 | Ruby – 41 | Golang – 25 | Java – 53

Go, linux ve sistem programlamak için tasarlanmış bir dil olduğu için düşük seviye dillerin (C) yapabildiği bütün işlemleri performanslı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca sağladığı frameworkler ile de güzel web projeleri ortaya çıkmaktadır. Go dili kendi içinde gömülü olarak concurrency(eş zamanlılık) destekler. Ve bunu yüksek performanslı olarak gerçekleştirir. Alt seviye işlem yapmanıza gerek duymayacak şekilde thread mantığını da kendisi mimari olarak yönetir.

Linux(Ubuntu) üzerine Golang kurulumu

Öncelikle “dl.google.com/go” sitesinden en son stabil versiyon çekilerek tar’dan çıkartılması gerekiyor daha sonra go klasörünü “/usr/local” dizinine taşıyoruz.

Ardından shell profil dosyanızda ( .bashrc, .bash_profile, .zshrc vb.) aşağıdaki şekilde GOPATH tanımlaması yapmanız gerekmektedir. Alttaki kod bloğunu profil dosyasının en altına kopyalayacaksınız.

Değişikliklerin aktif hale gelebilmesi için aşağıdaki kod çalıştırılır.

Son adımda ise projelerinizi geliştireceğiniz dizin yapısını oluşturacağız. Burada üç klasör olacak “src” geliştirme yapacağımız klasör, “pkg” dışarıdan çağıracağımız kütüphaneler burada bulunacak “bin” klasörünün altınada derlenmiş dosyaları taşıyacağız.

İlk kodumuzu yazalım

Yukarıda ki dizine proje adını değiştirerek bir klasör açıktıktan sonra “main.go” adında dosyamızın içerisine şu kod parçasını kopyalıyoruz.

Burada “package” kullanılan paketleri göstermektedir ve main fonksiyonun olduğu paket ismini almaktadır. Daha sonra ekrana yazdıracağımız yazı için kullanacağımız kütüphaneyi “fmt” projemize import ediyoruz. Son olarak ekranımıza “hello world” yazısını basıyoruz.

Golang’de projeler 2 şekilde çalıştırılabilir.

  • Run time
  • Build

Faydalı Kaynaklar

4 Replies to “Golang: Kurulum ve ilk kod”

  1. ben bir ziyaretçiyim 😉

  2. It’s hard to come by well-informed people in this particular subject, however, you seem like you know what you’re talking about!
    Thanks

    1. Thanks for your interest. More will come.

  3. Çok başarılı buldum. Emekleriniz için teşekkürler.

Leave a Reply